Mersin ve Hatay Künefelerinin Lezzetine Bakın

Mersin ve Hatay Künefelerinin Lezzetine Bakın

Hatay`la anılan künefe Mersin`de de çok fazla yapılan bir çeşit şerbetli tatlıdır. İçerisinde tuzsuz peynir olan bu şerbetli tatlı yılardan beri ülkemizde severek yenilen bir lezzettir. Siz de künefeyi daha önceden tatmadıysanız bir an önce lezzetine bakmalısınız. Özellikle farklı lezzetleri merak ediyorsanız sadece Hatay künefesine değil aynı zamanda pişirme tekniği daha farklı olan Mersin künefesine de bakmalısınız. Künefe satışı anlamında Hatay künefesi daha popüler olmasına rağmen bu tatlının ilk geldiği yer Mersin`dir. Hatay`a gelmesi ise yaklaşık bir 10 sene sonrasıdır diyebiliriz. Ama Hatay bu tatlıyı daha çok içselleştirmiş ve ülkeye pazarlamıştır. Alanında öncü bir çok marka da Hatay`da yaratılmıştır.

Mersin ve Hatay Künefesinin Farkı Nedir?

Eğer Hatay künefesi yiyorsanız o zaman bunun tek porsiyonluk olduğunu bilmeniz gerekiyor. Tek kişilik tepsilere hazırlanır. Tek seferde pişirilir ve genelde ılık olarak servis edilir. Dondurulmuş künefelerin çoğu da Hatay künefesidir. İçinde de mutlaka Antakya peyniri denilen özel bir peynir olur. Mersin`de ise ateş üzerinde pişen künefeler büyük tepsilerde servis edilir. Bazen bu servis ateş üzerinde yapılır ve kişinin önüne bu tepsilerde gelir. Sonrasında da istenildiği gibi dilimlenerek servis edilir. Ayrıca içerisinde Hatay peynirinden ziyade farklı bir tuzsuz peynir vardır. İstanbul künefe firmalarına baktığımız zaman daha çok Hatay yöntemini tercih ettiklerini görürüz. Ayrıca tek kişilik porsiyonlar pişirme kolaylığı sağladığı için de bu daha fazla tercih edilmektedir.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Hazırlanır?

Dondurulmuş künefeyi hazırlamak için yapmanız gereken sadece evde şerbet hazırlamaktır. Onun haricinde künefeyi kaç dakika, kaç derecede pişirmeniz gerektiği ürünün arkasında da yazacaktır. Bunun için Asi künefeleri işinde öncü olan ve gerçek Hatay künefelerini dondurulmuş olarak satan bir firmadır. Asi künefelerini incelemek için http://www.asikunefeleri.com/index.html adresine de bakabilirsiniz. Garantili ve sertifikalı ürünleri olan firma ülke çapında bir çok markete ve işletmeye künefelerini göndermektedir. İstanbul künefe satan yerlerin çoğu ürünlerini Asi markasından almaktadır. Bu nedenle siz de güvenle alarak evinizde kolayca yapabilirsiniz.