Künefenin Yapılış Şekilleri Sunumunu da Değiştiriyor

Künefenin Yapılış Şekilleri Sunumunu da Değiştiriyor

Hatay şehriyle anabileceğiniz bir tatlı olan künefe her ne kadar sabit bir tarife sahip olsa da farklı şehirlerde yapılmasından ötürü farklı yapılış tarzlarını da içerisinde barındırıyor. Son zamanlarda dondurulmuş olarak da satın alabileceğiniz bu tatlı pratik lezzetler arasında gösteriliyor. Künefe satışının gittikçe artmasına bağlı olarak daha sık merak edilen tatlı ilginç sunumlara sahip.

Öncelikle hangi illerde yapıldığından ve nerede ortaya çıktığından bahsetmemiz gerekir. Tatlının anavatanı Hatay gözükse de asıl sahibinin Mersin olduğunu da kabullenmek gerekir. Çünkü 1930`lu yıllarda künefeyle tanışan ilk şehrimiz Mersin olmuştur. Ardından gelen şehirler de Adana, Mardin, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa ve Gaziantep`tir.

Künefe Kaç Farklı Şekilde Yapılır?

Künefenin en değişken özelliği peyniridir. İçerisindeki peyniri kimileri Hatay peyniri olarak tarif ederken kimileri yapılışında Urfa peyniri, tuzsuz lor peyniri gibi farklı peynirleri de tarif edebilmektedir. Dondurulmuş künefelerin çoğunda özgün Hatay peynirini görürüz. Tuzsuz lor peyniri gibi ya da dil peyniri gibi tarifler evde yapılmaya uygun olan künefeler için önerilmektedir.

Mersin künefesi yapılış şekline bakarsak sadece peynir farklılığı anlamında değil pişirilme farklılığıyla da öne çıkan bir yönteme sahiptir. Çünkü Hatay`ın aksine büyük ve yayvan tepsilerde pişen Mersin künefesi dilim dilim servis edilir. Sıcaklığı yüksek seviyedeyken yiyecek kişinin önüne getirilen bu lezzet, bazı zamanlar börekçi ocaklarının üzerine alınır ve ateş üzerinde sunuma verilir. İstanbul künefe firmalarının bazıları Mersin künefesi gibi dilim dilim servis etse de en sık yapılanın Hatay künefesi olduğunu söylememiz gerekir.

Dondurulmuş Künefeler Nasıl Hazır Hale Getirilir?

Hazır künefe almak istiyorsanız bunun için ağzınızda güzel bir lezzet bırakacak olan Asi künefelerini önerebiliriz. Paket üzerinde nasıl hazırlanması gerektiğini açıkça belirten firma dondurulmuş künefe anlamında lider firmalardan biridir. Bunun en büyük nedeni köklü bir firma olması ve gerçek Hatay künefesi damgasıyla ürün üretmesidir. Gıda denetimleri düzenli olarak yapılan marka İstanbul künefe satan yerlerin bir çoğuna tedarik sağlar. Bu nedenle markette Asi künefelerini gördüğünüz zamanla güvenle satın alabilirsiniz.