Künefenin Meşhur Olduğu İlimiz

Künefenin Meşhur Olduğu İlimiz

Ülkemiz yemek kültürü olarak son derece farklı tatlara ve geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunun da nedeni; sahip olduğumuz kültür çeşitliliğidir. Farklı kültülerin izlerini talıyan topraklarımızda, farklı birçok yemek ve tatlı çeşidi vardır. Bunların tatlılar içinde en çok sevileni de künefe olmaktadır. Bu noktada akla ilk gelen soru da künefe hangi ilimizde meşhurdur, olmaktadır. Künefenin meşhur olduğu ilimiz Hatay`dır. Künefenin anavatanı Hatay olarak kabul edilmektedir. Ancak; Mersin, Adana,Gaziantep,Kilis,Şanlıurfa,DiyarbakırveMardin`de de farklı türleri ile künefe yapılmakta ve sunulmaktadır.

Künefe Kültürü

Künefenin birden fazla çeşidi vardır. Ancak künefe hangi ilimizde meşhurdur sorusunun cevabı Hatay olduğu için; genel yapılış yöntemi her kültürde aynıdır. Yapılış şekli olaraksa; iki katman kadayıf arasına tuzsuz bir tür peynirin konulması, hafifçe pişirilmesi ve üzerine çok koyulaşmamış şeker şurubu dökülmesi şeklindedir. Özellikle Hatay künefesi; istenilen porsiyon sayısının belirlenmesi ile farklı büyüklüklerdeki özel tepsilerde ve de kısık ateş üzerinde döndürülerek pişirilir. Bu da gerçek künefenin başlıca özellikleri arasında olmaktadır. Daha sonra düzgün olarak ters çevrilmesi ve diğer tarafının da aynı şekilde pişirilmesinin sağlanması ile sunuma hazır hale getirilir. Ateşten alındıktan sonra üzerine şerbetinin ve fıstığının eklenmesi ve sıcak olarak servis yapılması ile damaklarda yer etmeye hazır hale gelir

Künefe Sunum Farkları

Künefe hangi ilimizde meşhurdur sorusunun cevabı Hatay`dır ve Hatay`da sıcak olarak servis edilir ancak ılık olarak da servis edilen bir tatlıdır. Servis edilmek istendiğinde Mersin kültüründe dikdörtgen şeklinde, Hatay kültüründe üçgen olarak kesilip tabaklara alınır. Başka bir hazırlama ve sunum şekli ise kadayıfı ve peyniri önceden küçük yassı sahanlarda hazırlamak şeklindedir. Servis edileceği zaman hazırlanan tabaklarda pişirilir ve ardından sunulur. Bu tür yapılacak künefeler; önceden az pişirilmeli ve şurubu dökülmedilir ya da tamamen pişmemiş olarak saklanmalıdır. Bizler yüzde yüz doğal olarak hazırladığımız malzemeleri, dondurucularımızın bulunduğu dağıtım ağımızla tüm ülkeye servis ederek Asi Künefe olarak gerçek künefe tadını müşterilerimize ulaştırmış bulunmaktayız.