Künefenin İçinde Bulunan Peynir

Künefenin İçinde Bulunan Peynir

Künefe, Türk yemek ve tatlı kültürü içerisinde bulunan en lezzetli ve en doyurucu ürünlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz sınırları kapsamındaki hemen hemen her yöreye ait bir tatlı ya da bir yemek bulunması ve bu yemek ve tatlıların tamamının da son derece lezzetli olması da, ülkemizi bu açıdan zengin bir hale getirmektedir. Bu bakımdan künefenin de, söz konusu kültür içerisinde son derece önemli bir yere sahip olduğunu ve bu bakımdan da büyük bir ilgi ile talep edildiğini söyleyebiliriz. Künefe hangi peynirden yapılır sorusuna ve bunun gibi diğer detay sorularına da bu içerik dahilinde cevap verebilir ve inceleme yapabiliriz.

Künefe Malzemeleri ve Özellikleri

Söz konusu tatlının öncelikli olarak tel kadayıftan, kaymaktan, şerbet ve dil peynirinden yapıldığını söyleyebiliriz. Yani künefe hangi peynirden yapılır sorusunun cevabı dil peyniri olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu peynir, Hatay bölgesinde özel olarak üretilen ve o yöredeki halkın özel olarak el yapımı bir şekilde üreterek daha çok lezzet kattığı bir peynir olarak da bilinmektedir. Dolayısı ile de söz konusu peynirin özel türde olan bir peynir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak günümüzde bu tür peynire, hemen hemen her şehirde ulaşmanın da yine mümkün olduğunu ve bu şekilde temin edilebileceğini söyleyebiliriz. Bahsetmiş olduğumuz malzemelerin tamamının bir araya gelmesi ile ağır bir tatlının ortaya çıktığını da bu noktada belirtmemiz gerekmektedir. Yani söz konusu tatlıyı sürekli olarak tüketmenin bazı zararları olabileceği yönünde bilgi verebiliriz. Şimdi de bu lezzetli tatlıyı, ülkemiz içerisinde en kaliteli şekilde üreten firma hakkında bilgi verebiliriz.

En Kaliteli Künefe Üreticisi

Künefenin üretimini üstlenen firma sayısının çok olduğunu, ancak sadece bir ya da birkaçının belli bir seviyenin üzerinde kalite ile üretim yaptığını söyleyebiliriz. Künefe hangi peynirden yapılır sorusuna cevap verdikten sonra da, bu tatlının en kaliteli şekilde hangi firma tarafından üretildiğinden söz edebiliriz. Bu sorununun cevabı ise ASİ künefe markası olarak karşımıza çıkmakta ve söz konusu firmanın üretiminin de aynı kalite ile devam ettiği bilinmektedir.