Künefenin Besin Değeri Nedir?

Künefenin Besin Değeri Nedir?

Antakya mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan ve hemen herkesin damak zevkine hitap ederek en sevilen tatlılar arasında yerini alan künefe, kadayıf ve peynirin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan muhteşem bir tatlıdır. Şerbetli tatlılar grubunda yer alan künefe, bu özellikleri ile besin değeri oldukça yüksek bir tatlıdır.

Özellikle Hatay künefesi ile akıllarda ve damaklarda yer edinen künefe, son zamanlarda marketlerde bile bulunabilen hazır dondurulmuş künefe seçeneği ile hemen her mutfağa girebilmektedir. Dondurulmuş künefe, künefenin tek kişilik porsiyonlarda hazırlanıp paketlenmesi ve şoklanarak dondurulmasıyla elde edilen bir üründür. Künefenin içinde kullanılan peynirin özelliği nedeniyle, bozulmasının önüne geçmek için dondurularak satışa sunulan hazır künefe, uygun saklama koşulları sağlandığında çok uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Künefe satışı yapılan yerlerde kolaylıkla bulunabilen dondurulmuş hazır künefenin hazırlanması da son derece pratiktir.

Kadayıf Hamuru Nasıl Yapılır?

Künefenin besin değerini etkileyen unsurların başında kullanılan malzemeler gelmektedir. Kadayıf, peynir ve şerbet ile yapılan tatlının tüketiminde diyabet hastaları ve özel diyetler uygulamak zorunda olan kişiler dikkatli davranmalıdırlar.

İstanbul künefe satan yerler tarafından da künefe yapımında kullanılan kadayıf hamuru, su ve un karışımından hazırlanan bir hamurdur. Pürüzsüz ve akışkan bir kıvamda hazırlanan hamur, özel aletlerle sıcak sacın üzerine ip gibi incecik akıtılmakta ve hafif pişirildikten sonra alınmaktadır. Böylece elde edilen kadayıf, künefe başta olmak üzere pek çok tatlının da ana malzemesini oluşturmaktadır. Künefe yapımında kullanılan peynir ise; Hatay ilimize özel bir peynirdir. Tuzsuz, çiğ süte yakın özellikte bir peynir çeşidi olan künefe peyniri, inek ya da keçi sütünden yapılmaktadır.

Nasıl Daha Hafif Bir Künefe Hazırlanabilir?

İstanbul künefe firmaları arasında başı çeken Asi Künefeleri, kadayıf başta olmak üzere tüm malzemelerin kendi tesislerinde ve gıda mühendisleri denetiminde üretimini sağlayarak ürünlerinin kalitesini güvence altına almaktadır.

Çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle daha hafif bir künefe hazırlamak isteyen kişiler; dondurulmuş hazır künefeden yararlanabilir, künefenin şerbetinde kullanılan şeker miktarını azaltabilir ya da diyabetiklere özel şeker kullanarak pişirdikleri şerbeti kullanabilirler.