Künefenin Besin Değeri

Künefenin Besin Değeri

Yemek kültürümüzün vazgeçilmez lezzetlerinin en güzel tatlarından biri de tatlılardır. Tatlılar içerikleri ile de insan sağlığına pek çok yarar sağlarlar. Yararlı tatlıların ilk sırasında da künefe gelmektedir. Gerçek bir künefe besin değeri sayesinde, kişide pek çok olumlu etki göstermektedir. Ancak burada altı çizilmesi gekeren en önemli nokta, yapılan künefenin Hatay künefesi içeriğine sahip olması, yani gerçek bir künefe olmasıdır. Bunun için ilk olarak knefenin yapımında kullanılan mazlemelerden bahsetmek gerekir. künefe yapımında; besin değeri en önemli olan malzeme penirdir. Ardından kadayıf, şerbeti için de şeker su ve de kızartılmasında tereyağı gelir. Üstünde süsleme amaçlı kullanılan antep fıstığının ise besin değeri ve insan sağlığı üzerinde bir başka önemi vardır.

Bir Porsiyon Küfenin Besin Değeri

Künefe sevenlerin bir hayli fazla olduğu ülkemizde, bu kadar çok sevilmesi nedeniyle, içeriğine ve içeriğinin sonucunda bir porsiyonda bulunan kalori miktarlarına da değinmek gereklidir. Künefe ekmek gurubuna giren tel kadayıftan yapılır. Kadayıfın yumuşatılması için kullanılan şerbet nedeniyle öncelikle belirtilmesi gerekir ki, şeker hastalarının ve kilo vermek için diyet yapan kişilerin tüketmemesi gereken tatlıların başında künefe gelir. İçeriğinde peynir olması nedeniyle sağlıklı tatlı çeşitlerinden olan künefe besin değeri açısından yüksek kaloriye sahiptir. Bu yüzden sadece şeker hastaları ya da dyet yapanların da değil, sağlıklı her bireyin porsiyon olarak adedi çok fazla tutmaları, kişiler açısından önemli olacaktır. Bir porsiyon künefenin besin değerleri de şu şekilde olmaktadır:

Künefe Tüketirken Dikkat Edilmesi gerekenler

Künefe besin değeri açısından yüksek kaloriye sahiptir. Ancak içerdiği A ve C vitaminleri ve de demir sayesinde kişilere oldukça faydalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bünyeyi bozacak porsiyonlarda ve herhangi bir rahatsızlığa sahip olunduğunda, aşırıya kaçmamaktır.