Künefeler Lezzetini Peynirinden Alıyor

Künefeler Lezzetini Peynirinden Alıyor

Hatay künefesini daha önce yemediyseniz bir an önce tatmak için yakınınızdaki bir markete uğrayabilirsiniz. Dondurulmuş ürünler arasında yerini alan künefeler içerisindeki tuzsuz peynirle eşsiz bir lezzete sahip oluyor. Tel kadayıf ve şerbetten oluşan künefe satışının gittikçe artması onun Hatay dışından tüm ülkeye yayılmasına neden oldu. Tatlının içerisinde kullanılan peynirler Urfa peyniri, Antep peyniri, lor peyniri, Hatay peyniri ve diğer tuzsuz peynirlerdir. Özgününü Hatay künefesi olarak kabul ettiğimiz için en fazla kullanılan da bu nedenle Hatay peyniridir. Siz de çiğ süte yakın bu peynirden tatlıyı evde yapmak istiyorsanız bunun için taze tüketmeniz gerekir. Çünkü çabuk bozulan bu peynirler buzdolabında saklamaya fazla müsait değildir.

Evde Künefe Yapımı Zor Mudur?

Öncelikle evde künefe yapımı büyük zahmet istediği için insanların dondurulmuş künefeye yöneldiğini söyleyebiliriz. Yinede gereken malzemeleri anlatmak gerekirse tel kadayıf, tereyağ, şeker, tuzsuz peynir olduğunu söyleyebiliriz. Malzemeler görüldüğü gibi bu kadar az olsa da işin bazı püf noktaları künefe yapımını zorlaştırmaktadır.

Tek tek didiklenen tel kadayıflar yağlanır. Ardından tepsiye dizilir ve üzerine tuzsuz peynirden koyulur. Tekrar bir kat daha kadayıf eklendikten sonra fırına verilir. Fırından kalacağı süre önemlidir çünkü tel kadayıfın ince yapısı nedeniyle yanmaya müsaittir. Ardından yapacağınız şeker şerbeti, şeker şurubunu andırmalıdır ve ne çok sulu ne de çok yoğun olmalıdır. İstanbul künefe firmalarının bir çoğu şeker şurubu kullanmaktadır.

Dondurulmuş Künefenin Tadı Nasıldır?

Evde künefe yapmanın püf noktalarını ve zor olduğunu az önce belirttik. Bu nedenle dondurulmuş olarak almak size de mantıklı geliyorsa Asi firmasına göz atabilirsiniz. Çünkü dışarıda herhangi bir restoranda yediğiniz künefenin birebir aynısını sizin için sunan Asi firması gerçek Hatay künefesi damgasına sahiptir. Bu nedenle dağıtım anlamında çok ileride olan firma İstanbul künefe satan yerlerin çoğuna kendi ürünlerini temin eder. Yani Asi firmasının ürünleriyle sık sık karşılaşabilirsiniz. Sağlık güvencesi ve denetimi olan firmanın künefelerini iç rahatlığı ile yiyebileceğinizi söyleyebiliriz. Lezzetinden memnun kaldığınız sürece hazırlanması da size pratik gelecektir.