Künefe Sunumlarıyla Harikalar Yaratın

Künefe Sunumlarıyla Harikalar Yaratın

Doğu Akdeniz`e ait bir lezzet olan künefeler iki katman arasına koyulan kadayıfın ortasına tuzsuz peynir yerleştirilmesi ve üzerine de şerbet dökülmesi temeline dayanmaktadır. Künefe satışının artması ise bu tatlının artık dondurulmuş olarak raflardaki yerini almasıyla alakalıdır. Pratik bir şekilde sofralara gelen künefeler Hatay yöremizden çıkma bir lezzettir. Aslında Mersin`de ilk kez yapılmaya başlanmasına rağmen Hatay`ın daha fazla sahip çıktığı bu tatlı tüm Türkiye`nin severek yediği bir lezzet haline gelmiştir. Siz de künefe lezzetini gerçek yöresinden yemek istiyorsanız donmuş ürünlere yönelebilir ya da yapım inceliklerine bakabilirsiniz. Hatay kadar bu lezzete farklı tatlar katan diğer yöreler de Adana, Mersin, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Diyarbakır`dır.

Dondurulmuş Künefeler Nasıl Hazırlanıyor?

Dondurulmuş künefeler hayatımıza büyük pratiklik kazandırıyor. Bunun için marketlerde satılan Asi künefeleri gerçek Hatay yöresi lezzetini bizimle tanıştırıyor. Kadayıf tatlıları olan firma sertifikalı ürünere sahip. Ayrıca dağıtım alanı çok geniş olduğu için rahatlıkla her yerde bulabilirsiniz. Bilhassa İstanbul gibi büyük şehirlerde marketlerin bir çoğunda Asi ürünlerini görebilir daha ayrıntılı incelemek isterseniz de http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresine bakabilirsiniz.

Donmuş ürünler biraz çözüldükten sonra istenilen ısıdaki fırının içerisine atılmalıdır. İstenen sıcaklık yakalandığı zaman pişme süresi dikkate alınarak pişirilmeli ardından da üzeri için şerbet yapılmalıdır. Bu şerbeti dökmeden önce dilerseniz şekerin yakıcılığını alması için bir bardak soğuk su dökebilirsiniz. İstanbul künefe firmaları şerbet yerine şeker şurubu kullanır.

Hatay Künefesinin Diğer Künefelerden Farkı Nedir?

Hatay lezzetini daha fazla seviyorsanız öncelikle Mersin gibi diğer yörelerde yapılan künefelerin lezzetlerinde nasıl farklılık olduğunu bilmelisiniz. Mersin künefesi daha geniş tepside çevirilerek yapıldığı için pişirilmesi farklıdır. Bu nedenle şeker oranı ve şerbetinin tadı size Hatay künefesini andırmayacaktır. İçerisinde kullanılan peynir de Hatay peyniri olmayabilir. Hatay`da yapılan künefeler ise bir kişilik porsiyona sahiptir. Ayrıca dondurulmuş ürünlerde tek kişilik porsiyonlar halinde marketlerde satılır. İstanbul künefe satan yerler Mersin`den ziyade Hatay yöresini dikkate alarak bu şekilde künefe üretir ve satar. Bu nedenle künefe ününü daha çok Hatay`dan almıştır denmektedir.