Künefe Peynirlerini Muhafaza Etmekle Uğraşmayın

Künefe Peynirlerini Muhafaza Etmekle Uğraşmayın

Bilindiği üzerine künefe içerisinde tuzsuz peynir olan bir tatlıdır. Şerbet ve kadayıfla yapılan künefe Hatay ilimizde meşhur olmuş ve buradan bir çok şehire yayılmıştır. İçerisindeki peynirler çiğ süte yakın olduğundan taze kullanılması gereken peynirlerdir. Tüketiminin hızlı olması çabuk bozulmasından kaynaklıdır. Ancak künefe satışı yapan firmalar bu peyniri iyi şartlar altında özel bir şekilde muhafaza etmekte bu nedenle peynirler de taze kalmaktadır. Bu nedenle evde yapılmaya çalışılan künefeler bu tür peynirlere ulaşılamayacağından hiç bir zaman gerçek lezzeti vermeyecektir. Ev tariflerinde sıklıkla karşılaştığımız dil peynirleri tuzsuz bir yapıda olduğu için tercih edilir. Künefe çeşitlerine bakarsanız içeriğindeki peynirlerin tek değişken olduğunu anlayabilirsiniz.

Evde Künefe Yapımı Zor mudur?

Şeker şurubu yerine şeker şerbeti kullanılarak ev tariflerine uyarlanan künefenin evde yapılmasını en çok zorlaştıran kısmı yukarıda da bahsettiğimiz gibi peynirdir. Bu peynirlere ulaşmak ve zahmete girmek yerine dondurulmuş künefeyi tercih eden kişiler kısa sürede lezzetli künefe yemenin tadını çıkarmaktadır.

Künefenin evde nasıl yapıldığını tarif etmek gerekirse ihtiyacınız olan malzemelerin tel kadayıf, şeker, peynir ve yağ olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunları bir araya getirmek kolay gibi olsa da ustalık istediğini ve ölçüsünün oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kadayıfların iyi yağlanması ve sıkışması önemlidir. Ayrıca peynirin miktarı ve kızarma süresi de şerbetin ölçüsüne göre ayarlanmalı, şerbeti iyi çekecek derecede kızarmış olmalıdır.

Hazır Künefe Almanın Avantajları Nelerdir?

İstanbul künefe firmalarından biri olan Asi künefeleri dondurulmuş ürün anlamında en iddialı künefeleri sunmaktadır. Farklı kadayıf tatlıları da olan firma 40 senedir sektörün içerisinde olduğu için en geniş dağıtım ağı da ona aittir. Bu nedenle özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız Asi künefelerini bir çok markette görebilirsiniz.

Hatay`a özgü lezzet olan künefeyi dondurulmuş olarak sunan firma lezzetten ödün vermeden gıda denetimleri eksiksiz bir şekilde bu işi yapmaktadır. İstanbul künefe satan yerlerin bir çoğunda da Asi künefeleri kullanılır. Bu nedenle iç rahatlığıyla güvenerek satın alabilir evinizde de kolaylıkla pişirerek sunum yapabilirsiniz.