Künefe Hazırlanışında İncelikler Nelerdir?

Künefe Hazırlanışında İncelikler Nelerdir?

Künefe Hatay ilimizin en meşhur tatlısıdır. Bu tatlı genelde dışarıda hazır olarak alınır ve yenir. Fakat evinde yapmak isteyenler içinde internet üzerinde onlarca tarif bulmak mümkündür. Bazı incelikleri ve önemli noktaları olan künefe yapımı zahmetli ve bilgi gerektiren bir tatlıdır. Zaten bir çok insan künefe satışının artışını da buna bağlamış, yapmak yerine dondurulmuş olarak almayı uygun görmüştür.

Künefenin geçmişine inersek karşımıza 1930`lar ve Mersin şehri çıkar. Çünkü Cumhuriyet`in ilan edilmesi zamanında Mersin`e askerlerin öğrendiklerini getirmesiyle ortaya çıkan künefe anavatanı sayılabilecek Hatay`a çok daha sonrasında gelmiştir. Bu ilginç durum pek çok künefe sever tarafından bilinince şaşkınlık yaratmaktadır. Hatay künefeyi daha çok yapmış ,üretmiş ve dağıtmıştır. Bu nedenle bu tatlı Hatay`la anılmaktadır.

Hatay Künefesinin Püf Noktaları Nelerdir?

Hatay künefesinin püf noktalarına gelirsek ve dondurulmuş künefe gibi olmak istediğini düşünürsek bunun için malzemelerin tamamen eksiksiz olması gerekir. Hatay peynirinden tutun da ince kadayıfa kadar hepsinin eksiksiz olması önemlidir. Tüm bunlar için de en zoru peynirdir. Hatay peyniri dediğimiz gerçek künefe peyniri marketlerde bulunamayacak, muhafaza edilemeyecek taze tüketilmesi gereken bir çeşit peynirdir. Dil peyniri kullanmanız işinizi kolaylaştırır.

Kadayıfın ince doğranmış olması ve didiklenmesi de şarttır. Yapmanız gereken didiklediğiniz kadayıfı yağlamak ve ilk katı tepsiye sermektir. Tepsinin kenarlarına kadar kadayıfı ittirmeyin. İstanbul künefe firmalarının çoğu gibi tepsi kenarlarından boşluk olması eriyen peynir için bir alan yaratacaktır. Yoksa peynir içeriden taşarsa üste çıkacak ve üste çıkan peynir kötü görüntü oluşturacaktır.

Hatay Künefesi Dondurulmuş Olarak Alınır mı?

Zaten dondurulmuş ürünlerin çoğunun Hatay yöresi gibi pişirildiğini söyleyebiliriz. Çünkü Mersin`de künefeler geniş tepsilere yapıldığı için bunun donmuş olarak satılmasına imkan yoktur. Ancak Asi künefeleri gibi büyük firmalar lezzetli ve kaliteli ürünlerini müşteriler için sunarlar. Asi firmalarının sadece künefeleri değil diğer kadayıf tatlıları da meşhurdur. Bunlara bakmak için http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresine gidebilirsiniz. İstanbul künefe satan yerlerin çoğu bu firmanın künefelerini kullanmakta müşteriler de gerçek Hatay lezzetini Asi künefelerinden tatmaktadır.