Künefe Hangi İlimizde Meşhur

Künefe Hangi İlimizde Meşhur

Yıllardan beri severek yenen lezzetli tatlı künefe kadayıfla yapılan bir tatlıdır. Künefe hangi ilimizde meşhurdur diye öğrenmek isterseniz bu lezzetin Hatay`a has olduğunu söyleyebiliriz. Hatay`la özdeşleşen tatlının anavatanı İskenderun olduğu için büyük şehirlerde de genelde tatlıyı bu usule göre yaparlar. Fakat Hatay dışında kendi yöntemlerince künefe yapan şehirlerimizde vardır. Bu şehirler Mardin, Mersin, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır`dır. Özellikle Mersin kendisine has pişirme usulleriyle ün yapmıştır. Fakat künefe denilince akıla ilk gelen şehir Hatay olduğu için hiç bir şehir Hatay`ın yerini bu anlamda alamamıştır. Tek kişilik porsiyonlarla üretilen meşhur Hatay künefesi dondurulmuş olarak da satılır.

Künefe Pişirme Teknikleri Nelerdir?

Hatay ve Mersin`i pişirme tekniği anlamında ele alabiliriz. Künefe hangi ilimizde meşhurdur sorusuna cevap olarak verdiğimiz il Hatay`dır. Hatay`da bir kişi için ayrı porsiyon halinde pişirilen künefe ılık servis edilir. Fırından çıkar çıkmaz öncelikle bir bardak soğuk su dökülür. Bu şekerin yakıcılığını almak için kullanılan bir tekniktir. Bunun haricinde zaten kullanılan malzemeler aynıdır. Mersin künefesine gelirsek ateş üzerinde daha geniş ve yayvan bir tepside pişirilen künefenin servisi de yine ateşli bir düzenekte yapılır. Bu nedenle yanmaması için çevrilir. Dilim dilim kesilir ve tabaklarda servis edilir.

Tüm künefelerin malzemesi aynı olsa da en büyük farklılıklarının peynir olduğunu da belirtmemiz gerekir. Örnek vermek gerekirse Hatay künefesinde Hatay peyniri kullanılır. Başka şehirler bunu lor peyniri, Adana peyniri gibi çeşitlerle yapabilmektedir.

Dondurulmuş Künefe Satın Alınır mı?

Asi künefe markasının dondurulmuş ürünlerini denemediyseniz henüz Hatay künefesi denemiş sayılmazsınız. Çünkü Hatay onaylı üretilen firma bu işi 40 sene gibi uzun bir süredir yaptığı için alanında iddialıdır. Dağıtım ağı geniş firmanın ürünlerini marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Künefe hangi ilimizde meşhurdur sorusuna yanıt arayan bir kullanıcı olarak Hatay künefesini muhakkak bir restoran da ya da Hatay`a gidip yemenize gerek yok. Marketten hazır aldığınız Asi künefeleri de aynı işe görecek, oldukça lezzetli künefe yemenizi sağlayacağından sizi memnun bırakacaktır diyebiliriz.