Künefe Hamuru Yapılışı

Künefe Hamuru Yapılışı

Künefenin ana malzemesini tel kadayıf oluşturur. Bunun için tel kadayıfın nasıl yapıldığı bilinirse; künefe hamuru nasıl yapılır sorusunun da cevabı verilmiş olacaktır. En çok sevilen tatlılarda olan künefenin malzemelerinin ve de nasıl yapıldığının bilinmesi tüketiciler açısından çok önemlidir. İçerdiği maddeler ve yapılış şekillerinin bilinmesi ile her birey bilinçli birer tüketici olacaktır. En kolay yapılışa sahip kadayıf hamurunda kullanılacak olan malzemelerin doğru seçilmesi çok önemlidir. Bunun için içerikte sizlerle kadayıf hamururun hazırlanış ve yapılış süreci paylaşılacaktır.

Kadayıf Hamuru Hazırlanışı

Künefe hamuru nasıl yapılır sorusuna kadayıf hamurunun yapılışını anlatarak başlanmalıdır. Kadayıf hamurunu hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 500 gr Çorum kırması un, 500 gr Trakya kırması un, 800 gr su, 200 gr süt şeklindedir. Hazır olan malzemelerden sonra; çırpma kabının içine her iki un elenerek konulur. Kabın içi havuz gibi yapılarak, süt ve suyu ilave edilir. Mikserin düşük ayarında boza kıvamına gelene kadar çırpılır. Burada işin püf noktası, çırpma sırasında mikserin hızını; azaltmadan ya da yükseltmeden kullanmaktır. Bu da olması gereken hamur kıvamının oluşmasını sağlar. Kadayıfın pişirilmesi için, varsa imkanlar dahilinde sac kullanılabilir. Eğer evde yapılıyorsa; krep tavası tercih edilmelidir. Krep tavasının ya da sacın orta harlı ateşte ısıtması gerekir ve ardından hamurun içine; kevgirin daldırıp çıkarılması ile, tavanın içine daire çizer gibi akıtmak gerekir. Çok ince bir hamur elde edilmek istendiği için hamurun tavadan hemen alınması gereklidir. Spatula ile kalktığı test edildikten hemen sonra tel hamurlar alınır ve yenisi dökülür. Pişen tel şeklinde hamurlar yani kadayıflar, düz bir zemin üzerine yayıp kurutulduktan sonra kullanıma hazır hale gelirler.

Künefe Hamuru İçin Bilinmesi Gerekenler

Bizler Asi Künefe olarak, yukarıda bahsi geçtiği biçimde hazırladığımız tel kadayıfları, ardından gerçek künefe lezzetine ulaştırmak amacıyla fırınlayarak künefe haline getiriyoruz. Ardından özel Hatay peynirlerimizi de yine kendi üretimimiz ile yaptığımız şekilde tel kadayıfların altına döşeyerek eşsiz ve de tescilini almış Hatay künefesi haline getirerek sizlere sunuyoruz. Künefe hamuru nasıl yapılır sorusundan sonra, geriye kalan künefenin sizlerle buluşması oluyor.