Künefe Besin Değeri

Künefe Besin Değeri

Şekerli ve şerbetli bir tatlı olan künefe besin değeri anlamında özellikle şeker oranı olarak yüksek bir tatlıdır. Kadayıfla yapılan tatlının içerisinde genelde tuzsuz ve süt oranının yüksek olduğu peynirler kullanılır. Hatay`da üretilen künefenin en sevilen yapımı da genelde bu yöreye aittir. Fakat bunun dışında Mersin, Adana, Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep ve Mardin gibi şehirlerde de farklı yapım teknikleri vardır. Künefe son zamanlarda marketlerde de dondurulmuş gıdalar bölümünde hazır olarak satılmaktadır. Hatay künefesini marketlerden porsiyon halinde alabilir, dilediğiniz kadar künefeyi pratik yapımı sayesinde tüketebilirsiniz. Yapımının ve içeriğinin şehirlere göre farklılık gösterdiğini söylesek de marketlerde satılan hazır paketler Hatay usulüne göre yapılmaktadır.

Künefenin Besin Değerleri Kaçtır?

Künefe tatlısının içerisinde yoğun bir şeker oranı olduğunu söylemiştik. Bunun haricinde malzeme olarak tereyağ ve kadayıf kullanılır. 150 gramlık bir künefenin ortalama kalorisi 380 kaloridir. 1 porsiyon künefenin içerisinde 26 gram karbonhidrat, 3.8 gram protein, 13,35 gram yağ, 0.65 gram lif, 41 gram kolesterol bulunmaktadır.

İçerisinde şeker fazla olduğu için özellikle şeker hastalarına önerilmeyen bir tatlıdır. Künefe besin değerini gördüğünüz zaman eğer diyet yapıyorsanız tercih etmeyeceğiniz bir tatlı olacaktır. Karbonhidrat ve yağ oranı da oldukça yüksektir. Bunun nedeni de içerisindeki tereyağ ve peynirdir. Künefe de tereyağ da fazla kullanılır.

Künefenin Hazırlanışı Nasıldır?

Her künefenin yapılışı farklıdır. Hatay künefesi ile Mersin künefesine baktığımız zaman her ne kadar malzeme anlamında benze de pişirme tekniği anlamında farklıdır. Hatay künefesi tek tek porsiyonlar olarak hazırlanır. Her kadayıf ve peynir tekli tepsilere dökülür. Mersin künefesinde bunun aksine büyük bir tepsi kullanılır ve ateş üzerinde dönen bu tepsi aynı zamanda çevrilir. Servis esnasında da ateşli bir sistem kullanılır ve kaynakken servis edilir. Hayat künefesinde bu tip servisler uygun değildir. Ilıması beklenen künefe tek porsiyonda yiyecek kişiye götürülür. Mersin künefesi kare dilimler halinde kesilir. Künefe besin değeri anlamında kullanılan peynir cinsine göre de değişebilir. Önemli olan yağ oranı ve şeker oranıdır.