Künefe Artık Bir Sanat

Künefe Artık Bir Sanat

Tel kadayıf ve tuzsuz Hatay peynirinden yapılan, sıcak olarak servis edilen, Doğu Akdeniz yöresine ait şerbetgillerden olan bir tatlıdır künefe. Peki Künefe Nerede Yenir?

Künefe yapmak bir sanattır ve bu sanatın oldukça az sayıda sanatçısı vardır. Birçok farklı şekillerde; Mersin, Şanlıurfa, Diyarbakır ; Gaziantep ve çevresi illerinde de yapılmaktadır. Birçok farklı çeşidi olmasına rağmen genel yapılış şekli aynıdır. Yapılışında ki değişiklikler peynirin ve kadayıfın türünden kaynaklanmaktadır.

Son derece enteresan bir lezzet olan künefe, başka hiçbir tatlıya benzememesinin yanı sıra, usta ellerden çıktığı müddetçe tatmin edici bir lezzete sahiptir.

Nerede Yenmeli?

Yapılışı da yenmesi de ustalık gerektiren bir iştir. Her işin bir yolu yordamı vardır ya hani; işte bu şerbetli tatlının yapılışı da yol yordam bilenler tarafından yapılmalı ve kaliteli yerlerde yenmelidir. Kullanılan her malzemenin özel olması gerekir ki damakta istenilen tadı bulsun.

Künefe bize, alelade insanlardan olağan dışı şeyler beklememiz gerektiğini söyler. Tatlıcıların vitrinlerinde olmayışının sebebi, sadece sipariş üzerine verilmesi ile birlikte, kişiye özel olduğunu da anlatır. Genellikle bir porsiyonun bile az geldiği durumlarda, bize sınırlarımızı da öğretir.

En iyisinin Hatay`da yenmesi ve Hatay ustalarının elinden çıkmış olarak, diğer illerde de yenmesiyle her şey işinin ehlinde güzeldir mesajını da verir. Soğuk olarak yenmesinin hiçbir anlam ifade etmeyişi, zamanlamanın değerini anlatır. Sıcak tüketilmesi gereği ile her şeyin bir yeri ve zamanı vardır deyimini ezberletir. Dondurma, kaymak ve fıstık gibi ürünlerin süslenmesi ile lezzetlenmesinin yanı sıra farklılıkların hayatımıza nasıl bir değer ve heyecan kattığını söyler. İşte Künefe Nerede Yenir sorusunun cevabı bu kadar kıymetli. Tabi ki bütün bu saydığımız parçaları birleştirene yani ustalara..

Lezzetine Lezzet Katıldı

Bu lezzeti ve aynı tadı, herkesin yakalaması mümkün değildir ve bu işi ehline bırakmanın erdemi demektir. Asi Künefeleri peynirini ve kadayıfını gıda mühendisleri kontrolünde kendi tesislerinde üretmekle birlikte; kalite, temizlik ve lezzetten ödün vermeden bu işi ehliyle yapan ustalar sayesinde Künefe Nerede Yenir sorusuna verilebilecek en güzel ve en tatlı cevaptır. İstanbul başta olmak üzere, Türkiye genelinde birçok mekana sahiptir.