Künefe Antalya

Künefe Antalya

Künefe konusunda Güneydoğu Anadolu bölgesi meşhurdur. Bu bölgede künefe yapmak ve satın almak gayet sıradandır. Birbirinden özel malzemeleri hemen temin edebilir, künefelerinizi satın alabilirsiniz. Künefe Antalya gibi yerlerde de vardır elbette. Sonuçta tüm tatlar belli yerlerde bu tatları sevenler için servis edilir. Antalya bölgesi özellikle Mersin, Antakya gibi bölgelerden mutfak anlamında mutlaka etkilenmiştir.

Künefe ve Kadayıf

Künefe ve kadayıfın malzemesi aynıdır. Bu malzeme tel kadayıf olarak daha çok geçer. Yumuşak ve yarı pişmiş kıvamda satın alınan tel kadayıfla hem künefe hem de kadayıf çeşitleri yapılır. Bunların üzerine fıstık, fındık, ceviz gibi süslemeler de koyulur.

Peynirli seçenekler için yöresele tuzsuz peynirler tercih edilir. Birçok yerde künefe satılır; ancak bu konuda doğru tadı bulabilmek çok önemlidir. Damak zevkinize uygun restoranları Antalya ve civarında keşfedebileceğiniz gibi ülkemizin birçok yerinde de keşfedebilirsiniz.

Künefe Antalya seçiminiz için en iyi restoranların dışında, kendiniz de hazır seçimler yapabilirsiniz. evde künefe ve kadayıf yapmak çok kolaydır. Her iki de şerbetli tatlıdır. Bu nedenle şerbetin kıvamına özellikle dikkat edilmelidir.

Tepside Kadayıf Nasıl Yapılır?

Tepside kadayıf yapımı konusunda malzemeler şu şekilde:

Şerbet için;

Yapılışı: Öncelikle şerbeti hazırlamalı ve soğumaya bırakmalısınız. Bunun için şeker ve suyu kaynaması için bir tencereye koymanız gerekir. Kaynamaya başladıktan 10 dk kadar sonra, limonu damlatmalısınız. Bunun ardından beş dakika kadar daha kaynatıp kıvama gelince ocaktan alabilirsiniz.

Diğer tarafta tereyağ eritilip tel kadayıfa iyice yedirilir. Kadayıfın yarısı küçük bir borcama koyulur. Üzerine avuçla basılır ve sıkılaşması sağlanır. Ardından bol miktarda ceviz içi serpilir ve kalan diğer kadayıflar da üstüne kapatılır ve bastırılır. Önceden ısıtılan 180 derecelik fırına koyulur. Fırından alıp beş dakika sonra dilimlenir ve üzerine şerbet eklenir.

Künefe Antalya seçiminizi yapabilir, malzemelerinizi alabilir ve gerek künefe gerekse kadayıf yapabilirsiniz. Asi künefeleri kaliteli malzeme sunumuyla her zaman sizin hizmetinizde. Bu nedenle online olarak dahi hızlı sipariş verebilirsiniz.