Künefe Antakya

Künefe Antakya

Künefe deyince akla gelen ilk yerlerden biri de Antakya`dır. Antakya mutfağı zengin olduğu için çok meşhurdur. Eğer siz de künefeye meraklıysanız ve bu lezzet size göreyse, Künefe Antakya seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Genel olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nde sık karşılaşılan künefe, her yörede farklı yapılır. bazı dokunuşlar, künefenin daha özel olmasını sağlar. Bu nedenle yerinde yemek her zaman daha farklı bir tat olarak akılda kalır.

Antakya Künefesi Nasıl Yapılır?

Künefe Antakya yapımı için bakır tepsinin olması her zaman daha iyidir; ancak yoksa da eldeki şartları değerlendirmek gerekir.

Malzemeler:

Tarifi Nasıl?

Çiğ künefeleri elinizle iyice parçalayın. Daha sonra kenarları kapalı olan bir tepsi alın ve künefeleri bunun içine yerleştirin. Künefelerin ortasını açın ve tereyağı koyun. Kısık ateşte erimiş tereyağını alın ve künefeye iyice yedirin. İsterseniz terayağını çiğ olarak elinizle künefenin içine de yedirebilirsiniz. Bundan sonra araları iyice kapatın. Elinizle künefe peynirlerini serpin. Ocağın altını açın ve her iki tarafın da pişmesini sağlayın. Başında durursanız yanmasını önlemiş olursunuz.

Şerbet için şekeri tencereye koyun ve üzerine bir parmak kalınlığında su çıkacak şekilde su dökün. Bunu iyice kaynatın. Şurup kıvamına gelince içine iki damla limon suyu damlatın. Ateşten alın ve biraz bekletin. Daha sonra künefenin üzerine iyice yedirmek suretiyle dökün. Üzerine antep fıstığı, fındık ve ceviz içi koyun.

Künefe Antakya bu şekilde hazır olur. Evde künefe yapmak gayet kolay. Sadece belli püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Asi Künefeleri bu konuda tüketiciler için birbirinden özel tatlar hazırlar ve kaliteyi usta ellerle size sunar. Siz de malzemeleriniz ya da hazır künefeler için tercihinizi Asi Künefe`den yana yapabilirsiniz. yapmanız gereken sadece seçiminizi yaparak siparişinizi vermek. Üstelik fiyatlar sandığınızdan daha ekonomik. Malzemeler yerinden geliyor ve dolayısıyla sizin kalite konusunda düşünmenize, yöresel arayışlarda bulunmanıza gerek kalmıyor.