Künefe Ankara

Künefe Ankara

Kadayıf ve peynirin bir araya gelmesiyle oluşturulan bir lezzet olan künefe Hatay`a özgü bir lezzettir. Genelde sıcak ya da ılık olarak servis edilen künefe tatlısı şerbetli, yoğun şekerli bir tatlıdır. Hatay künefesi genelde tek kişilik porsiyonlar halinde hazırlanır ve içerisinde Hatay peyniri vardır. Her yöre künefeyi farklı yapabilir. Örneğin Mersin künefesinin içerisinde kullanılan peynir daha farklıdır. Ayrıca Mersin künefesi büyük ve özel tepsilerde yapılır ve pişirme şekli de ateş üzerinde, dönmeli sistemdir. Künefe Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde yeneceği zaman daha çok Hatay künefesi tercih edilir. Ayrıca dondurulmuş ürünlerde de Hatay künefesi tercih edilir.

Hazır Künefelerin Hazırlanması Nasıl Yapılır?

Dondurulmuş künefeler tek porsiyonlu olduğu için Hatay künefesi tercih edilir. Bu işte öncü olan firma Asi künefeleridir. Asi künefeleri alanında iddialı duruşuyla 40 senedir dondurulmuş künefe üretimi yapan bir firmadır. Gıda garantisi de veren firma ülkenin her bir köşesine gönderim yapabildiği için de tercih sebebidir. Gerçek İskenderun künefesi yemek isteyenler genelde marketlerde Asi künefelerini tercih etmektedir. Künefe Ankara`da yemek istiyorsanız marketlerde kolaylıkla Asi ürünlerini bulabilirsiniz.

Künefeyi hazırlamak için pakette yazan talimatlara uymanız önemlidir. Pişirme süresine ve şerbette kaç bardak şeker kullanılacağına dikkat ederseniz künefeniz istediğiniz şekilde hazır olacaktır. Dilediğiniz porsiyon kadar kullanıp kalanını yine buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Sunumu da zevkinize göre istediğiniz şekilde yaparsınız.

Künefe Sunumu Nasıl Yapılır?

Künefe sunumları da şehirlere göre farklılık gösterir. İskenderun künefesinin tek porsiyonluk olduğunu söylemiştik. Mersin ise bunun tam aksine büyük tepsilerde yapmaktadır. Kısık ateşte pişirilen Mersin künefesi, ateşten alınmadan önce ters çevrilerek pişirilmektedir ve sunum aşamasında fıstık eklenir. Hatay künefesinde böyle bir pişirme tekniği yoktur. Ayrıca bazı sunumlarda künefe ateşin üzerinde gelirken bazı sunumlarda daha ılık olarak masaya getirilmektedir. Künefe Ankara gibi büyük şehirlerde yendiği zaman genelde bağlı kalınan künefenin ana vatanı Hatay olmaktadır. Bu nedenle İskenderun`un geleneklerine uygun olarak pişirilir ve servis edilir. Bu nedenle tek kişilik porsiyon olarak söyleyebilirsiniz.