İskenderun Künefesini Tattınız mı?

İskenderun Künefesini Tattınız mı?

Doğu Akdeniz bölgesinin en bilinen tatlarından biri olan künefe, genellikle Hatay künefe ya da İskenderun künefe adlarıyla anılmaktadır. Tatlının bu isimlerle anılmasının nedeni, en lezzetli künefelerin bu bölgede yapılıyor olmasıdır. Kadayıf ve peynir kullanılarak yapılan ve şerbetli bir tatlı çeşidi olan künefede çoğunlukla tel kadayıf kullanılmakla birlikte irmik ile toklaştırılmış tel kadayıf kullanıldığına da rastlanmaktadır. Tatlının orijinal lezzetini yakalayabilmek için kullanılan malzemelerin seçimine ve tazeliğine çok dikkat edilmelidir. Yapımı oldukça meşakkatli olan künefe, usta ellerden çıktığında doyumsuz bir lezzet haline gelmektedir.

İskenderun Künefe Farkı

Bir tadın dünyaca ün kazanması için başka bir yerde benzerinin yapılamıyor olması gerektiğine hiç şüphe yok. İskenderun künefe de işte bu nedenle dünyaca ünlü bir lezzet olarak anılmaktadır. Yıllarını bu işe vermiş ustalar tarafından hazırlanan İskenderun künefesinin en önemli özelliklerinden biri, içerisinde kullanılan peynirdir. Künefe peyniri olarak da bilinen bu peynir, çiğ süte yakın tuzsuz bir peynir türüdür. Çiğ süte yakın özellikte olması nedeniyle taze olarak ve çok hızlı tüketilmesi gereken peynirin saklanması da özen gerektirmektedir. Asi Künefe`nin ustalarının ellerinden çıkan gerçek İskenderun künefeleri, peynirin özelliği de göz önünde bulundurularak son derece hijyenik bir ortamda üretilmekte ve hem hazır künefeler hem de künefe yapımında kullanılan tüm malzemeler soğuk zincir kullanılarak taşınmaktadır. İskenderun künefesini diğer yörelerinkinden ayıran bir başka özellik de pişirilme yöntemidir. Porsiyona göre farklı büyüklükte tepsilerde hazırlanan künefeler, kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmekte ve restoranlarda pişirildiği tepside sıcak olarak servis edilmektedir.

En İyi Hazır Künefe Nereden Alınır?

Yemek yemeyi bir sanat haline getirenler, her yiyeceğin en iyisinin nerede bulunduğunu araştırıp bulmakta oldukça başarılıdırlar. En iyi hazır künefeyi arayanların karşısına çıkan isim Asi Künefe olacaktır. Tek kişilik porsiyonlarda hazırlanan künefeleri dondurarak satışa sunan firma, İskenderun künefe keyfini evinde yaşamak isteyenlere olduğu gibi, müşterilerine en mükemmel künefeyi sunmak isteyen işletmelere de hizmet vermektedir. 60 ve 100 adet künefenin bulunduğu paketlerle satışa çıkarılan künefeler, firmanın http://www.asikunefeleri.com/ adresindeki internet sitesinden de temin edilebilmektedir.