İskenderun Künefe

İskenderun Künefe

Hatay yöresine ait olan künefe kadayıflı ve şerbetli bir tatlıdır. Ortasına peynir koyulan ve ateşte pişirilen tatlı İskenderun`un en meşhur lezzetlerinden biri olmuştur. Sadece Hatay`da değil aynı zamanda Adana`da, Mersin`de, Mardin`de, Diyarbakır`da, Kilis`te ve Şanlıurfa`da da yapılmaktadır. İskenderun künefesinin aralarında meşhur olmasının ve anavatan sayılmasının nedeni ilk burada yapılması ve içerisinde İskenderun peyniri kullanmasından kaynaklıdır.

Doğu Akdeniz tarafından üretilmesine rağmen künefenin ülkemizde her yerde tüketildiğini söyleyebiliriz. Sadece peynirlerin farklı olmasından dolayı her yerde yediğiniz künefe size aynı lezzeti vermeyebilir. Dondurulmuş ürünlerde ise İskenderun`dan yapılan künefe baz alınmaktadır. İçerisinde kullanılan tüm peynirler tuzsuz ve süt oranı yüksek peynirlerdir.

İskenderun Künefesinin Yapılışı Nasıldır?

Hatay künefesinin yapılış yöntemi ile diğer yörelerdeki künefelerin yapılış yöntemi aynıdır. Sizin için farklı olan peynir lezzetidir. Ayrıca ustadan ustaya göre içerisindeki yağ oranı, peynirin erime oranı, şerbetin tatlılığı ve yoğunluğu da değişiklik gösterecektir. Bu alanda en iddialı olan firma Asi künefeleridir. Asi künefeleri 40 senedir itina ile künefe üretmekte ve ürettiği künefeleri de dondurulmuş olarak paketlemektedir. Bu paketler genelde tek kişilik porsiyonlar halinde satılır. Dilediğiniz kadar satın alarak lezzetine varabilirsiniz. Gıda denetimleri tam olan firmanın ürünleri bir çok markete dağıtılmaktadır.

İskenderun künefetarifini öğrenmenize rağmen Hatay peyniri bulamıyorsanız bunun için yapmanız gereken gerçek İskenderun lezzetini verecek olan Asi künefelerinden satın almaktır. Bunun için evde sadece şerbet hazırlamanız gerekir.

Dondurulmuş İskenderun Künefesi Lezzeti Nasıldır?

Dondurulmuş künefenin lezzetinin İskenderun`da yapılan künefeyle aynı olduğunu göreceksiniz. Çünkü içerisinde kullanılan peyniri sizin dışarıdan bulup tüketmeniz oldukça zordur. Hazır peynirleri saklaması kolay olsa da bu tür peynirleri muhafaza etmek ve taze tutmak zordur. Ancak kullanımı gereği taze tüketilmesi gereken peynirlerdir. İskenderun künefesi tüketecekseniz bu nedenle hazır ürün almanız size zaman da kazandıracak ve daha az maliyetli olacaktır. Pratik bir şekilde gelen misafir kadar porsiyon buzluğunuzdan çıkararak künefeyi servise hazır hale getirebilirsiniz. Üzerine dilediğiniz gibi Antep fıstığı, ceviz, fındık serperek süsleyebilir ve servis edebilirsiniz.