Hatay Lezzetlerinden Künefe Altın çağını Yaşıyor

Hatay Lezzetlerinden Künefe Altın çağını Yaşıyor

Hatay tatlarından biri olan künefe lezzetini içerisindeki tuzsuz peynir ve kadayıftan alan bir tatlıdır. Siz de bu eşsiz lezzeti denemek istiyorsanız bunu dışarda yemek yerine dondurulmuş olarak da alarak evde hazırlayabilirsiniz. Künefe satışının son zamanlarda giderek artması ve marketlerde de yaygın olarak satılması bu lezzetin altın çağını yaşadığını bizlere gösteriyor. Evde yapmak isteyen pek çok künefe sever, istediği lezzeti yakalayamadığı için üzgünken artık dondurulmuş olarak satılması onlara büyük avantaj sağlıyor. Pratik bir şekilde evde hazırlayabileceğiniz bir lezzet haline geldiği için misafirlerinize, sevdiklerinize istediğiniz şekilde kolaylıkla künefe hazırlayabiliyorsunuz.

Mardin, Adana, Diyarbakır, Kilis ve Şanlıurfa`da da yaygın olarak yapılan künefe daha çok Hatay yöresiyle bilinen bir tatlı. Bu nedenle yapım aşamaları yörelere göre farklı olsa da büyük şehirlerde en sık rastlayacağınız Hatay yöresine göre yapılan lezzet olacaktır.

Dondurulmuş Künefe Hangi Yöreye Göre Yapılır?

Dondurulmuş künefede en çok Hatay yöresinin baz alındığını söyleyebiliriz. Tıpkı büyük şehirlerde olduğu gibi dondurulmuş ürünlerde de Hatay dikkate alınır. Zaten anavatanı burası kabul edildiği için tatmak isteyen bir çok kişide bunun Hatay`a göre yapılmasını isteyecektir.

Hatay yöresinin diğer künefelere göre farkı nedir diye soracak olursanız en büyük farkının tek porsiyonluk olarak üretilmesi olduğunu söyleyebiliriz. İçerisindeki peynir de Antakya tuzsuz peyniridir. Asi künefeleri bu alanda başarılı bir künefe lezzeti yakalayan öncü markadır. İstanbul künefe firmalarından olan Asi künefelerini http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden de inceleyebilirsiniz. Ürünlerine bakabileceğiniz firma uzun yıllardır künefe üretimi ve dağıtımı yapmaktadır.

Künefe Evde Yapımı Zor Bir Tatlı mıdır?

Evde künefe yapmak zahmetlidir. Çünkü künefe yapımında kullanacağınız malzemeleri temin etmekte sıkıntı çekmeseniz bile ölçüsünü ayarlama anlamında büyük zorluk çekersiniz. Ayrıca Hatay peyniri gibi bazı tuzsuz peynirleri bulmak da çok güçtür. Bunları elde etseniz dahi saklama koşulları sizin ev koşullarınıza uyum sağlamayacaktır. İstanbul künefe satan yerlerin çoğu da bu peyniri özel olarak muhafaza etmekte ve taze olarak tüketmektedir. Bu nedenle dondurulmuş almak daha pratiktir.