Hatay Künefesi Lezzetini Denemeyen Kalmasın

Hatay Künefesi Lezzetini Denemeyen Kalmasın

Hatay`a özgü bir lezzet olarak kabul görmüş olan Hatay künefesi, aslında bir çok şehirde yapılmaktadır. Bu şehirlerin başında Mersin gelir. Bunun haricinde Adana, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır`ı sayabiliriz. Cumhuriyet zamanına dayanan bu tatlı, ülke dışından gelen askerlerin öğretmesiyle ülkemizde yaygın hale gelmiştir. Mersin Hatay`dan daha önce bu tatlıyla tanışmış olsa da Hatay`ın adı künefeyle daha sık anılmış ve künefe satışı anlamında diğer şehirlerin önüne geçmiştir.

Künefe lezzetini denemek ve gerçek Hatay lezzetini tatmak istiyorsanız bunun için mutlaka bir restorana gitmenize gerek yok. Artık oldukça başarılı dondurulmuş ürünleri marketler bulabilirsiniz. Dondurulmuş künefe de bunlardan biri.

Dondurulmuş Künefe Evde Nasıl Pişirilir?

Evinizde künefe yapmak için gereken malzemeler kadayıf, peynir, şeker ve tereyağdır. Oldukça basit ve az malzemeli gibi gözükse de yapımındaki inceliklerden dolayı dışarıda hazır olarak yediğiniz künefelere benzemeyebilir. Bunun en büyük nedeni diğer künefelerde kullanılan peynirin kolay bulunamaması ve evlerde muhafaza edilememesinden kaynaklıdır.

Dondurulmuş künefeler sadece fırınlanarak ve şerbet dökülerek hazır hale gelir. İstanbul künefe firmaları ürünlerini bu şekilde pazarlar. Asi künefeleri de bu işi uzun yıllardır yapan öncü firmalardandır. Gerçek Hatay damgasına sahip olan firmanın ürünleri size gerçekten Hatay lezzetini yaşatacaktır. Üstelik nasıl pişirilmesi gerektiği ve diğer tüm bilgiler paketin arkasında olduğu için kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Kaç dakika tutmanız gerektiği, şerbetinin ne kadar olması gerektiği gibi tüm bilgiler size hazır gelir. Eğer Asi künefe firmasının sitesine bakmak istiyorsanız http://www.asikunefeleri.com/index.html adresine gidebilirsiniz.

Hatay Künefesi ve Mersin Künefesi Kıyaslaması

Künefe anlamında iki iddialı isim olan Hatay ve Mersin künefeleri, genelde içerisindeki peynir ve pişirme şekli anlamında farklılık gösterir. Hatay künefesinde adından da anlaşılacağı gibi Hatay peyniri varken Mersin`de ise farklı bir tuzsuz peynir vardır. Ayrıca Hatay tek kişilik hazırlayıp pişirirken Mersin`de künefeler geniş tepsilere yapılır. İstanbul künefe satan yerler de genelde tek kişilik hazırlar ve fırınlar. Üstelik bunun kullanımı ve servisi daha kolay olduğu için bu tercih edilir.