Hatay’ın Lezzeti Asi Künefe

Hatay’ın Lezzeti Asi Künefe

Künefenin kökeninin Suriye ve Lübnan` dayandığı söylenmektedir. Türkiye`deki anavatanı ise Güneydoğu yöresi olmakla birlikte, Hatay`dır. Hatay Künefe, peynirden ve kadayıftan yapılan ayrıca sıcak olarak servis edilen bir tatlı çeşididir. Farklı şekillerde Diyarbakır, Mersin, Şanlıurfa, Kilis, Adana ve Mersin`de de yapılır.

Birden fazla çeşidi olmasına rağmen, genel yapılış yöntemi aynıdır. Yapılışındaki bu değişiklikler peynirin türünden ve kadayıftan kaynaklanmaktadır. İstenilen porsiyon sayısına göre, çeşitli büyüklüklerde olan künefe, özel tepsilerde ve kısık ateş üzerinde döndürülerek pişirilir. Ateşten alınan bu tatlı üzerine şerbet ve fıstık servis dökülerek servis edilir.

İşi Ehline Bırakmanın Erdemi

Önce yedik, sonrasında anılarla demlendirdik. Medeniyetimizin çok kültürlülüğü ve üzerinde bulunduğumuz toprakların zenginliği ve bu zenginliğin yörelerimizin mutfaklarında zuhur etmiş olması ülkemiz üzerinde adeta bir bayram havası yaşatır bizlere.

Bayramlarımızın ve sofralarımızın vazgeçilmesi olan künefe, Arap kültürü temelli bir şerbetli tatlı olmasıyla, bu tatlıyı kadayıftan ayıran en önemli özellik kadayıf tatlısından daha ince olması ve içerisinde peynir oluşudur.

İstanbul Künefe deyince özellikle közde pişen ve İstanbul`da zirve olan Asi Künefeleri; bol fıstıklı, kadayıfı çıtır çıtır ve şerbeti tam yerinde olan künefeleri ile gelir insanın aklına. Her canlının tatması gereken tatlılardan biri olan künefe, ustaların elinden çıkarak eşi benzeri olmayan bir tat yaşatır size. Her elin ve künefeyi her yapanın, aynı tadı yakalayamamasının mümkün olmaması, bize işi ehline bırakmanın erdemini gösterir.

Kaliteli firmalar kaliteli ustalara sahiptirler. Bu sebepten ötürü; temizlikten, lezzetten, dürüstlük ve hizmetten ödün vermeyen Asi Künefelerinin öncelikli hedefi, Hatay künefesini sizlerle buluşturmak ve tescillenmiş olan bu tatlının hayran kitlesini arttırmaktır.

Künefe Onların İşi

Her insan canının her istediği an künefe yapamayabilir. Hem yapım aşamasının zorluğu hem de gerekli olan ürünler bakımından künefe yapmak zahmetli bir iştir.

Künefe Satışı yapmak, ve bu lezzetten sizleri mahrum bırakmamak adına çeşitli esnaflar, marketler ve kuruluşlar için dondurulmuş künefe hizmeti veren ve İstanbul başta olmak üzere, Türkiye genelinde binlerce mekana bu hizmeti sunan Asi Künefeleri`ne http://www.asikunefeleri.com/index.html adresinden ulaşabilir ve adeta bir yeme içme cenneti olan Osmanlı motifleriyle süslenmiş mekanlarda bir lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.