Hatay’ın Altın Kayısısı Artık Market Raflarında

Hatay’ın Altın Kayısısı Artık Market Raflarında

1940`lı yıllarda Hatay`da ortaya çıkan bir lezzet olan künefe tuzsuz peynirli bir tatlıdır. İçerisinde peynir olması bir çok kişinin şüpheyle yaklaşmasına neden olsa da aslında aldığınız lezzet hiç bir şekilde peyniri andırmamaktadır. Bu nedenle denememiş olanlar için mutlaka tatması gereken oldukça hoş lezzetli bir tatlı olduğunu söyleyebiliriz. Künefe satışının son zamanlarda artmasının nedenine gelecek olursak bunun dondurulmuş ürünlerin çıkmasına ve oldukça fazla alana dağılmasına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Altın kayısı olarak da isimlendirilen bu lezzet market raflarında yerini alınca ailelerin evlerine de daha fazla girmeye başlamıştır. Pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz ve sevdiklerinize ikram edebileceğiniz künefeyi siz de yakınınızdaki bir markette artık bulabilirsiniz.

Künefe Nasıl Hazırlanan Bir Tatlıdır?

Künefe hazırlamak oldukça zahmetlidir. Bunun için alacağınız malzemeler kısıtlı olsa da dondurulmuş künefe yerine kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız en çok peynir temin etmekte zorlanacağınızı söylememiz gerekir. Çünkü Hatay künefesinin içerisinde kullanılan Hatay peyniri özel tuzsuz bir peynirdir ve çiğ oranı da oldukça fazladır. Bu da peynirin çabuk bozulacağı anlamına gelir. Herhangi bir markette bulamayacağınız türden peynirler olduğu için evde yapılan künefelerde dil peyniri kullanılır. Dil peyniri tam olarak size Hatay künefesi tadını vermeyecek olsa da tuzsuz olduğu için andıracaktır.

İlk kata serdiğiniz künefenin tel kadayıflarının iyi yağlanmış olması ve mümkünse tel tel açılması gerekir. Orta kata gelen peynirin miktarı tepsinin büyüklüğüne göre değişir. İstanbul künefe firmalarında tek porsiyon halinde satıldığı için onların tarifi daha farklı olacaktır.

Dondurulmuş Künefe Hangi Markadan Alınmalıdır?

Dondurulmuş künefe tercihiniz için en iddialı firma Asi künefeleridir. Resmi sitesine http://www.asikunefeleri.com/kurumsal.html adresinden erişebileceğiniz firma deneyimi oldukça fazla olduğu için dağıtım ve üretim anlamında seri ve başarılıdır. Gerçek Hatay lezzeti damgası olması nedeniyle de güvenle temin edilebilir. Evinizde pratik tatlı hazırlamanın alternatifi olan dondurulmuş künefeler lezzet anlamında da sizi ve sevdiklerinizi tatmin edecektir. İstanbul künefe satan yerlere göz gezdirirseniz bir çoğunun künefe teminatını Asi künefelerinden yaptığını anlayabilirsiniz.