Ev Yapımı Künefelerin Yerini Donmuş ürünler Alıyor

Ev Yapımı Künefelerin Yerini Donmuş ürünler Alıyor

Artık hazır künefeler evde yapılanlara göre çok daha fazla tercih edilebilir oluyor. Siz de evde yapmaya vakit bulamıyor ya da dışarıda yemek istemiyorsanız tercihiniz bundan yana olabilir. Künefe satışının arttığı marketlerde donmuş ürünler reyonunda kolayca bulabileceğiniz künefeler size Hatay lezzetini taşıyor.

Bilmeyenler için anlatacak olursak kadayıf ve peynirden yapılan bir tatlı olan künefe genel yapılış yöntemi aynı olsa da pişirme ve sunum anlamında şehirlere göre farklılık gösterebilen bir tatlıdır. Künefenin tarihi Hatay`a dayansa da Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Mardin gibi şehirlerde de farklı yöntemlerle yapıldığı olmuştur. Bilhassa Mersin bunların arasında en fazla bilinenidir. Zaten künefe ilk olarak burada ortaya çıkmış ancak Hatay yöresi bu tatlıyı daha fazla benimsemiş, sonrasında da Hatay`la anılmıştır.

Hatay Künefesinin Hazırlanışı Nasıldır?

Dondurulmuş künefe almak yerine evinizde Hatay künefesi yapmak istiyorsanız bunun için ince tel kadayıfa, tereyağına, hatay peynirine ya da dilediğiniz tuzsuz peynire ihtiyacınız olacak. Üzerine dökülen şerbeti için de şeker ve su gereklidir. Hatay künefesini yaparken Hatay peyniri bulmakta zorlanabilirsiniz. Üstelik saklama koşulları zor olan, alındığı an taze tüketilmesi gereken bu peynir yerine önerilen dil peyniri kullanılmasıdır. Hem bulması kolay hem de tuzsuz bir peynir çeşididir.

Tepsiye yayılan bir kat kadayıfın üzerine peynir dökülür. Ardından tekrar bir kat tel kadayıf dökülerek fırına verilir. Hafif kızarıncaya kadar pişirmek önemlidir aksi takdirde tatlı yanabilir. Çıkardıktan sonra şerbeti sıcakken dökülür ve hafif ılınıncaya kadar şerbeti çekmesi beklenebilir. Sonrasında servise hazır hale gelir. İstanbul künefe firmalarının çoğu künefeyi bu şekilde hazırlar.

Dondurulmuş Künefelerin Tadı Nasıldır?

Evde yaptığınız künefeden çok daha iyi bir tat elde etmek istiyor üstelik zamandan da tasarruf etmek istiyorsanız kesinlikle dondurulmuş künefelere yönelmeniz gerekiyor. Bu alanda önerebileceğimiz firma Asi künefeleridir. Alanında iddialı bir isim olan Asi künefeleri 40 senedir bu tatlıyı yapan bir firma olduğu için lezzet garantili dağıtım yapmaktadır. İstanbul künefe satan yerler içerisinden Asi künefelerine bakmak isterseniz http://www.asikunefeleri.com/index.html adresine göz atabilirsiniz.