En Lezzetli Tatlı Künefe

En Lezzetli Tatlı Künefe

Türk sosyolojisinde önemli bir yere sahip olan yemek kültürü, ülkemiz çapında oldukça önemli bir yere sahip olarak ve ayrıca zengin bir içeriğe sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yemek kültürü içerisinde de özellikle tatlıların son derece lezzetli ve çeşitli bir şekilde karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Hatay yöresinde bulunan Antakya ve çevresinde ilk olarak yapıldığı söylenen ve daha sonra da tüm Türkiye genelinde ve diğer ülkelerde de üne sahip olan künefe tatlısı da, bu bağlamda ülkemizin en lezzetli tatlılarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tatlı, lezzetli olduğu kadar da besleyici ve besin değerleri yüksek olan bir tatlı olarak bilinmektedir. Şimdi de bu künefe besin değeri konusundan detaylı bir şekilde söz edebiliriz.

Künefe Lezzeti ve Rakamlar

Künefe tatlısı, hemen hemen herkes tarafından oldukça beğenilen ve lezzetli bulunan bir tatlıdır. Tel kadayıf ve ayrıca içerisinde bulunan özel türdeki bir peynir ile yapılan ve yağda kızartılarak genelde üzerine kaymak gibi özel ürünler takviye edilen bu tatlı, aynı zamanda besin değerleri açısından da son derece zengindir. Künefe besin değeri rakamlarına baktığımız zaman 100 gramlık bir künefede 380 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Bunun iki anlamı bulunmaktadır. Son derece doyurucu ve son derece kilo aldırıcı bir tatlı olduğunu belirtebiliriz. Bu yüzden sağlıklı ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca söz konusu tatlının 100 gramlık bir diliminde 26.56 gramlık karbonhidrat ve 3.8 gramlık da protein bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu iki madde, genellikle insan sağlığı için yararlı olan maddelerdir. Aynı zamanda bu künefe içerisinde 41 gram da kolesterol bulunduğunu ve bu yönden de sağlıksız bir yönünün var olduğunu belirtebiliriz.

Künefe Nasıl Tüketilmeli?

Öncelikli olarak künefe besin değeri miktarlarının son derece yüksek olduğunu ve bu bağlamda da yoğun bir tatlı olduğunu belirtebiliriz. Bu yüzden söz konusu tatlıyı tüketmeden önce çok ağır yemeklerin yenmemesi gerektiğini ve ayrıca tükettikten sonra da en azından bir yürüyüş ile sindirime yardımcı olunması gerektiğini de bu noktada belirtebiliriz.