Dondurulmuş Hazır Künefe Nedir?

Dondurulmuş Hazır Künefe Nedir?

Ülkemizin her bölgesi farklı lezzetlere sahip yemekleri ile dikkat çekmektedir. Doğu Akdeniz bölgesi ise; özellikle kebap ve tatlı çeşitleri ile gönüllerde yer etmiştir. Doğu Akdeniz bölgesinin en güzel yemeklerine imza atan Hatay ilimizin hayatımıza soktuğu lezzetler ise tartışılmaz bir noktadadır. Hatay dendiğinde akla ilk gelen muhakkak ki Hatay künefesi olacaktır. Peynir ve kadayıfın birlikte kullanıldığı künefenin bir diğer malzemesi de şerbettir. Bu nedenle şerbetli tatlılar grubunda yer alan künefe, hemen herkesin damak zevkine hitap eden çok özel bir tatlıdır. İstanbul künefe satan yerlerde künefe yapımında çoğunlukla tel kadayıf kullanılmaktadır. Bazı yörelerde ise tel kadayıf yerine irmikle toklaştırılmış kadayıf kullanıldığı da görülür. İçindeki peynir ise; Hatay ilimizle özdeşleştirilmiş özel bir peynirdir. Hatay ya da Antakya peyniri olarak da anılan künefe peyniri, inek ya da keçi sütünden mayalanarak yapılan çiğ süte yakın özellikte bir peynirdir. Isıyla birlikte erimesi sonucu künefeyi künefe yapan bu tuzsuz peynirdir.

Dondurulmuş Künefe Nasıl Pişirilir?

Künefe satışı, son zamanlarda farklı bir yol almış ve dondurulmuş hazır künefeler hayatımıza girmiştir. Dondurulmuş olarak satılan hazır künefeyi hazırlamak için, paketten çıkarılan künefe bir tepsi ya da tavaya alınır ve kısık ateşte her iki tarafı da iyice kızarana kadar pişirilir. Pişirme sırasında tercihe göre kenarından küçük tereyağı parçaları da ilave edilebilir. Ancak dondurulmuş künefe, pişirmeye hazır halde olduğundan, herhangi bir ilave yapılmadan pişirildiğinde de gerçek Hatay künefesi lezzetini verecektir. Künefenin iki tarafı da iyice kızardığında servis tepsisine alınarak şerbeti dökülür ve üzeri arzuya göre süslenip servise sunulur.

Dondurulmuş Hazır Künefe Nerede Satılır?

Asi Künefeleri tarafından tek kişilik porsiyonlarda hazırlanıp dondurulan Hatay künefesi, 60`lık ve 100`lük paketlerle satışa sunulmaktadır. Özellikle otel, restoran gibi toplu yiyecek satışı yapılan işletmeler en büyük talep sahipleri olsa da; bireysel tüketicilere ulaşmak amacıyla marketlere de dondurulmuş künefe satışı yapılmaktadır. Asi Künefeleri, ürün kalitesini garanti altına almak üzere, tüm malzemelerini kendi tesislerinde ve gıda mühendisleri kontrolünde üretmekte olduğundan, İstanbul künefe firmaları arasından sıyrılmakta ve ülkemizin dört bir yanına Hatay künefesi lezzetini taşımaktadır.