Dondurulmuş Hatay Künefe

Dondurulmuş Hatay Künefe

Künefe tatlısı bilindiği üzere Hatay yöresiyle meşhur olmuş bir tatlıdır. Hatay künefesinin en büyük özelliği içerisinde Hatay peyniri kullanılmasıdır. Bunu diğer yapan yöreler kendi peynirini kullandığı için tarifler farklılık gösterir. Fakat en sevileni ve tercih edileni Hatay peynirinin kullanılarak yapıldığı künefedir. Kadayıflı şerbetli tatlı olan künefe, tek kişilik sunumlar halinde hazırlanır ve servis edilir. Üzerine isteğe göre antep fıstığı, ceviz ve fıstık gibi tatlar serpilen tatlı dondurulmuş olarak da satılır. Yeni yaygınlaşan bu sistem sayesinde bir çok tüketici kolayca hazır aldığı künefenin lezzetini evde yaşayabilmektedir. Sıcak servis edilen tatlıyı fırında pişirdikten sonra hazırladığını şerbeti dökmeniz yeterli olacaktır.

Hatay Künefesinin Diğer Künefelerden Farkı Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Hatay`da yapılan künefenin diğerlerinden farkı peyniridir. Bunu Hatay dışında en çok yapan ve adını duyuran şehirler Adana, Gaziantep, Mersin, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin`dir. Kendi peynirlerini kullandıkları için Hatay`la aralarında farklılık olur. Ayrıca kimileri farklı tereyağları kullanmaktadır. İrmikten yapılan kadayıf kullanan yöreler de vardır. Hatay künefe normal tel kadayıftan yapılır ve üzerine tercihen Antep fıstığı dökülür. Şerbeti de bazı tariflere göre daha yoğundur.

Evde yapmak isteyeceğiniz zaman peynir anlamında sorun yaşayacağınız için dondurulmuş ürün almanız daha çok tercih sebebidir. Çünkü Hatay peynirini bulmanız zor olacaktır. Aynı zamanda peyniri yıkaması ve taze saklaması da çok zor olacaktır. Genelde dil peyniri kullanmayı tercih eden kişiler aynı lezzeti yakalamayacaktır.

Hatay Künefesi Dondurulmuş Satın Alınır mı?

Dondurulmuş Hatay künefesi almak istiyorsanız bunun için marketlerde dondurulmuş ürünler reyonuna bakabilirsiniz. Evde yapmaya çalıştığınız tatlıdan çok daha güzel bir lezzete sahip olduğunu göreceksiniz. Asi künefeleri bu işte öncü olduğu için birebir Hatay lezzetini dağıtmaktadır. Dondurulmuş künefe alanında öncü olan firma bir çok şehire ürünlerini dağıtır. Gıda denetimli olduğu için güvenle tüketebilir, tek porsiyonlarda satıldığı için buzlukta istediğiniz gibi muhafaza edebilirsiniz. Hatay künefe lezzetini yakalamış olan firmanın ürünleri sadece marketlerde değil aynı zamanda Türkiye içerisindeki bir çok restoranda da kullanılmaktadır.