Asi Künefe ’de Bir İlk

Asi Künefe ’de Bir İlk

Künefe çağlardan beri şerbetli tatlılar içerisinde en çok sevileni ve tüketilenidir. Anavatanı Hatay olan künefe, peynir ve kadayıfın usulüne uygun şekilde bir araya getirilmesiyle oluşur. Kendine has peyniri ile farklı bir lezzet sağlar. Taze olarak üretilen ve çiğ süte yakın olan tuzsuz peynir ile yapılanı orijinal Hatay künefelezzetinin en önemli unsurudur. Ev tariflerinde kolay uygulama amacıyla kaşar peyniri ya da dil peyniri kullanılabilir. Ancak orijinal yapımında Hatay`da üretilen sümme peynir kullanılması uygundur. Hatay dışında bu lezzeti bulmak zordu. Ancak Hatay kültürü içerisinde yetişmiş künefe ustalarının başka şehirlerde yaptığı üretimlerle bu lezzet yakalanabiliyordu. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dondurulmuş künefe üretim ve satışı hız kazanmıştır. Böylelikle künefe Türkiye`nin her yerinde orijinal lezzetine kavuşmuştur.

Künefe Sunumu

Künefe yapımından sunumuna kadar büyük ustalık gerektiren bir tatlıdır. Künefe hazır olarak pişirilip bekletilmez. İstenilen porsiyona uygun tepsilere hazırlanan künefe, alttan ateş alacak şekilde tasarlanmış ocaklarda pişirilir. Altı pişen künefenin çevrilmesi bile ustalık gerektirmektedir. Künefenin şerbeti önceden hazırlanıp soğutulur. Masaya genellikle şerbet dökülmeden getirilen künefe sunum farklılığı için masada şerbetlenir. Sıcak künefeye eklenen soğuk şerbetten dolayı ılıklaşan künefe bekletilmeden yenilmelidir. İçindeki eriyen peynirin epey sünmesi gerekir. Bu sünen peynir künefenin kalitesini gösterir. Bazı işletmeler künefeyi dondurma ya da kaymakla sunmayı tercih ediyor. Ancak orijinal Hatay künefe lezzeti üst kısmın tamamen antep fıstıkları ile kapanmasıyla kazanılır. Künefenin yanında su ikram edilir. Şerbetin içindeki yoğun şekerin yakıcılığını alan su sıcak havada yenen künefenin hararetini de alır.

Künefe Satışı

Künefe satışı gelişen teknoloji ile birlikte dondurulmuş künefe olarak yapılabilmektedir. Bu konuda kalite kontrol aşamaları ile bir ilke imza atan Asi Künefe firmalar içinde öncü konumdadır. Orijinal Hatay künefesinin lezzetini onlarca dağıtım noktasıyla birlikte Türkiye`ye ulaştırmaktadır. Asi Künefe İstanbul künefe imalathanesinde her ürünün kalitesini ayrı ayrı kontrol eder. Böylece lezzette kalıcılık sağlama amacı taşır. Asi Künefe`nin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz ve kalitesini inceleyebilirsiniz. Sipariş vermek için http://www.asikunefeleri.com/index.html