Asi Künefe, Künefe Tatlısını Hazırlarken Kültürümüzden Kopmuyor

Asi Künefe, Künefe Tatlısını Hazırlarken Kültürümüzden Kopmuyor

Özenli, istekli, kaliteli ve sağlıklı tatlı üretimleri, günümüzde önemlidir. Çünkü bir tatlının istenilen lezzeti vermemesi, bayat, kuru ya da tatsız olması pek hoş karşılanan bir durum olmadığı malumdur. Özelikle malzemeden çalınması ya da malzemenin iyi seçilmeyerek ucuza kaçılması, yine bir tatlı konusunda beklentinin düşmesi anlamına geliyor. Künefe, özel bir tatlı çeşididir ve kadayıfın daha ince hatlı ve peynirlisi olarak geçiyor. Üretimi ayrıca özenlidir ve birçok safhası vardır.

Asi Künefe markası olarak bilinen ve 40 yıllık bir geçmişe sahip olan bir deneyim ile tatlı üretiminde kaliteli bir süreci izliyor. Tabi Hatay künefesini üretmesinin ve kendi tesislerinde hijyenden uzaklaşmayan bir çalışma izlemesi, bir tüketicinin beklentisini de olumlu bir şekilde karşılıyor. Çünkü künefe üretimi sabır ve özen isteyen bir süreçtir. Asi Künefe ise Türkiye`nin her bir ilin ya da semtine, hazırlamış olduğu künefeyi ve ayrıca kadayıfları ulaştırmaktadır.

Asi Künefenin Ürettiği Künefe Lezzeti Nasıl Korunuyor?

Lezzetin koruması, onun temeli ile başlar. Malzemenin kullanımı ve doğru hazırlama aşaması, künefenin lezzetini damaklara yansıtması açısından önemlidir. Özelikle başka bir açıdan bakıldığında Asi Künefe`nin Türkiye`de binlerce müşterisine ulaştırdığı künefeler, yapmakta olduğu işin memnuiyeti verdiğini gösteriyor. Dondurulmuş künefeleri, temeli sağlam olduğu için, herhangi bir zarar görmeden, bayatlamadan ya da kuru bir tadı olmadan, adrese ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Lezzetin koruması -18 derecelik bir alanda ve iyi bir paketlenme sayesinde yapılmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca iyi bir peynirin kullanılmasından, kadayıfın son derece kaliteli olarak ele alınması, künefe satışında, Asi Künefe`nin verdiği tüm özeni de yansıtmaktadır.

Asi Künefe Yasal Bir Marka mı? Üretimleri Sağlık Unsurlarına Uyuyor mu?

Dondurulmadan önce hazırlanan tüm künefeler, Asi Künefe`nin tesislerinde yapılmaktadır. Mühendislerin kontrolleri ile yapılan tüm bu üretim, künefelerin sağlık açısından uygun olması için sağlanıyor.

Ayrıca HACPP sertifikası ile ISO 9001 belgelerini barındıran Asi Künefe, yasal işletim, üretim ve diğer tüm izinlere de sahiptir. Vermekte olduğu hizmetini, künefe ve kadayıf(fıstıklı ve cevizli) tatlı üretimleri ile sağlayarak, İstanbul künefe ihtiyacını ve diğer tüm illerdeki talepleri güçlü bir satış ağı ile sağlamaktadır.